Podvody na senioroch

Obvodné oddelenie Policajného zboru v Hlohovci informuje obyvateľov obce Dolné Otrokovce, o podvodných telefonátoch hlavne starším občanom, ktoré sa rozmohli v poslednej dobe v meste Hlohovec ako aj v Šulekove, pri ktorých sa podvodníci snažili, pod rôznymi legendami, vylákať peniaze od svojich potenciálnych obetí. Žiaľ, v dvoch prípadoch dôchodkyňa ako aj dôchodca v meste Hlohovec podvodnému príbehu o dopravnej nehode uverili a prišli o veľký obnos peňazí.

Neznáme osoby zavolajú svojej potencionálnej obeti na pevnú linku. Počas telefonátu neznáma osoba uvedie, že jej dcéra alebo syn mali dopravnú nehodu, pri ktorej usmrtili malé dieťa, za čo ich mali policajti umiestniť do väzby. Zároveň dôchodcom vysvetlia, že ak chcú, aby dcéru alebo syna z väzby prepustili, musia zaplatiť niekoľko tisíc eur. Takisto sa podvodníci niekedy predstavia ako údajná sociálna pracovníčka s tým, že jej majú doniesť 200 eur, ale musí im vydať z 500 eurovej bankovky. Ďalej podvodníci zisťujú od potencionálnych obetí stav ich bankového účtu a podobne.

Upozorňujeme obyvateľov, že títo podvodníci MANIPULUJÚ A HRAJÚ NA CITY, pričom najčastejšie využívajú, na oklamanie svojej potenciálnej obete, legendy vnuk, policajt, lekár či právnik. Rôznymi manipulačnými technikami sa snažia navodiť u obete pocit, že len oni môžu volajúcemu v jeho zúfalej situácii pomôcť. Polícia od občanov nikdy nežiada žiadne peniaze za nejakú službu, takisto ani iní pracovníci štátnej správy a ani lekári.

V prípade, ak vám zavolá osoba z neznámeho čísla a nie ste si istí, či hlas v telefóne naozaj patrí vnukovi, synovcovi alebo vzdialenej rodine, hovor ukončite a informácie si overte u príbuzných alebo známych. Ak sa osoba v telefóne predstaví ako policajt, lekár či právnik a začne od Vás žiadať peniaze, neváhajte a telefón zložte.

 

Buďte obozretní a ak máte podozrenie, že môže ísť o akýkoľvek podvod, neváhajte a ihneď kontaktuje políciu na čísle 158.